Kiedy należy zacząć szukać klubu? Zła wiadomość: już jesteś spóźniony!
Runda wiosenna na poziomie centralnym rozgrywek już się zakończyła, ale na poziomach regionalnych pozostały jeszcze ostatnie kolejki do rozegrania. A skoro letnie okienko transferowe otworzy się dopiero jakiś czas po zakończeniu trwającej jeszcze rundy, to wielu zawodników uznaje, że ma jeszcze czas na rozglądanie się za nowym klubem. I to jest najczęściej popełniany błąd przez piłkarzy na tym etapie. Dlaczego jest to błąd? Odpowiedź jest raczej oczywista, jednak o tym jak bardzo duży jest to błąd zapewne sam nie zdawałeś sobie sprawy. Ale o tym za chwilę.
Więcej na temat jak zdobyć taką koszulkę na końcu materiału! Czytaj dalej...
Kiedy NIE musisz szukać klubu.
Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie kiedy w ogóle nie trzeba rozglądać się za nowym klubem. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy wiesz, że osiągnąłeś swój przysłowiowy sufit i wiesz, że gra na wyższym poziomie nie jest dla ciebie (wtedy należy skupić się na pilnowaniu miejsca w składzie za wszelką cenę). Drugi taki przypadek ma miejsce wtedy, gdy jesteś w swoim ukochanym klubie, z którego nie chcesz się ruszać i nie ważne czy jest to klub z rodzimej Ekstraklasy czy może drużyna z twojego rodzinnego miasta w lidze okręgowej, ewentualnie jakiś europejski gigant z jednej z lig top 5 :) Zakładamy jednak, że większość nie jest w tej idealnej sytuacji i że mamy do czynienia z jednostkami ambitnymi, którzy próbują wycisnąć tzw. maksa ze swojej kariery i w pełni zrealizować swój osobisty potencjał (tak na marginesie - właśnie po to istnieje SPORTFOLIO.pl).
Kiedy większość zawodników szuka klubu?
Piłkarze zazwyczaj zaczynają się rozglądać za klubem tuż przed końcem rundy, jeżeli są niezadowoleni z miejsca, w którym aktualnie się znajdują albo nawet już po zakończeniu rundy, a najwięksi „amatorzy” szukają klubów kiedy karuzela transferowa rozkręciła się już na dobre, a kluby już są w trakcie okresu przygotowawczego. Wtedy jest zdecydowanie za późno na takie manewry, choć bywa, że nie ma innego wyjścia i trzeba się mocno gimnastykować, aby zaczepić się w odpowiednim dla siebie klubu. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że najlepsze opcje już odpłynęły. Zmiany klubu powinno się dokonać najpóźniej tuż przed rozpoczęciem okresu przygotowawczego, aby móc prawidłowo przygotować się z nową drużyną do sezonu i pokazać trenerom, że warto na ciebie stawiać.
Kiedy zatem należy szukać klubu?
I teraz będzie kompletny zaskok, bo szukanie nowego klubu tak naprawdę rozpoczyna się od pierwszej kolejki każdego sezonu lub rundy! Każdy mecz i to dosłownie każdy oddzielnie, jest oknem wystawowym, w którym się pokazujesz. Co to oznacza? Ano nic innego, tylko to, że jeśli jeszcze nie zacząłeś tego robić i przynajmniej mentalnie nie podchodzisz tak do każdego kolejnego meczu, to zmniejszasz swoje potencjalne szanse na rozwój. Warto zawsze pamiętać, że na każdym meczu ktoś moze obserwować jakiegoś zawodnika, a przy okazji może mu wpaść w oko ktoś inny :) Wyróżniających się zawodników zawsze ktoś zauważy, mecze często są nagrywane, a już na pewno trener przeciwnej drużyny, której dasz się we znaki na pewno cię zapamięta. I nie chodzi o to, by stwarzać niepotrzebną presję (choć ona jest bardzo cenna również), ale spróbuj do każdego meczu podchodzić tak, jakby to był twój ostatni i zobacz jaka będzie różnica... Oczywiście, jeśli rozgrywasz świetną rundę i pokazałeś się od początku z dobrej strony, to jest ok, tylko trzeba zacząć jak najszybciej działać, jeśli nie masz konkretnego tematu nagranego.
Jak można Ci pomóc?
Zatem, jeśli jeszcze nie myślałeś o zmianie barw klubowych w najbliższym okienku transferowym, a nie jesteś w docelowym klubie, w którym chciałbyś się zestarzeć, to musisz zacząć działać. Takie ruchy trzeba planować odpowiednio wcześnie: zrobić rozeznanie, sprawdzić aktualne możliwości i spróbować przewidzieć jak się rozwiną do końca sezonu (spadki / awanse drużyn). Warto sprawdzić kto i w jaki sposób zarządza klubami z kręgu zainteresowań i rzecz chyba najważniejsza - kto jest trenerem. Bardzo istotnym jest by wybrać klub, w którym będziesz miał szansę rozwinąć się jako zawodnik, a nie tylko przeklepać kolejną rundę, albo, co najgorsze, przesiedzieć na ławce.
Uwaga! Dla pierwszych 10 osób, które przystąpią do naszego programu wsparcia kariery koszulka treningowa gratis!
Jeżeli masz trudności z czymś, co zostało wymienione powyżej i nie masz głowy do tych wszystkich pozasportowych, ale bardzo istotnych aspektów, to odezwij się do nas (napisz do nas na fb, na adres info@sportfolio.pl lub napisz tutaj , ewentualnie odezwij się pod tym postem) – postaramy się pomóc! Mamy w tej kwestii wieloletnie doświadczenie. Ważne, by do wszystkiego podchodzić kompleksowo i nie tracić zbędnego czasu, zatem nie zwlekaj.